Gildi 8, 2. korrus, kabinet 230, Tartu 51007, telefonid 744 1372 ja 742 3507, e-mail info@endokrinoloogia.ee

 

Endokriinhaigused

Diabeedirisk

Endokrinoloogia on arstiteaduse haru, mis tegeleb sisenõrenäärmete haigustega. Sisenõrenäärmed on olulised organismi sisekeskkonna stabiilsuse ja sobivuse tagajad. Sisenõrenäärmed on ajuripats, kilpnääre, kõrvalkilpnäärmed, neerupealised, mees- ja naissugunäärmed ja kõhunääre. Need näärmed valmistavad erilisi aineid — hormoone, mis satuvad verre ja toimivad üle kogu organismi.

Sisenõrenäärmete haigused kulgevad kas hormoonide liiga suure või liiga vähese toimega, mistõttu organismi normaalne talitlus saab häiritud. Samuti on sisenõrenäärmete haigusteks nende ehituse muutused. Sagedamateks ja tuntumateks endokrinoloogilisteks haigusteks on kilpnäärmehaigused ja suhkruhaigus.

Haigusi, millega kaasneb hormoonide ülemäärane toime, ravitakse kas hormooni valmistamise või mõju pidurdajatega ja näärmekoe massi vähendamisega — operatsiooni või kiiritusega. Hormoonide vaegtoimega kulgevate haiguste ravi toimub enamasti puuduva hormooni või temasarnase toimega aine asendamisega kas suu kaudu või süstimisega.